HORECA FUAR

19-22 Şubat 2020 tarihlerinde, Fuarizmir /Gaziemir’de sektör profesyonellerinin bir araya geleceği “HORECA FAIR Ege Uluslararası 5. Otel Ekipmanları, Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı”nda, Sizleri, bu büyük buluşmaya davet ederiz.

19 – 22 Şubat 2020’de BULUŞUYORUZ.

Ankara Cad. No:97 Bağcılar İşhanı Kat. 6 Bayraklı – İZMİR

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

  /  Fuar Etkinlikleri   /  Workshoplar

Workshoplar

  • Sahrap Soysal İle Türk ve Azeri Lezzetleri

Sahrap Soysal, Türk ve Azeri yemeklerini püf noktalarını ve bilinmeyen yönlerini enerjik sunumu ile anlatacak.

  • Bende Şefim

Seyircilerimiz ile ünlü Executive şeflerimiz sırt sırta verip aynı yemeği aynı sürede tamamlayacak. Heyecanlı ve eğlenceli bir görsel şölen hazır olun.

  • Vazgeçilmez Lezzetlerin Ahengi Kahve ve Çikolatanın Mükemmel Uyumu

Yüz yıllardır verdiği keyif ve haz ile vazgeçilmez hale gelen kahve ve çikolata ikilisi yaşantımızın ayrılmaz parçası oldu adeta. Tüm damak zevklerine hitap eden birçok kahve ve çikolata çeşitlerini bir arada bulabileceğiniz fuarımız, özel lezzetlere, mükemmel kahve aromalarına, barista şovlarına ve daha fazlasına ev sahipliği yapacaktır.

  • Maria Ekmekçioğlu İle Lezzetli Mezeler

Maria Ekmekçioğlu’nun sohbet dolu sofralar için çocukluğundan bu yana biriktirdiği, birbirinden lezzetli mezeleri ve püf noktalarını seyirci ile buluşturacak.

  • Lezzetli Ege Kasabaları Sunumu

Ege Mutfağı ile ilgili tüm sırları açığa çıkarıyoruz. Ege mutfağı denilince ilk olarak zeytinyağlı yemekler, insanı fazla yormayan sağlıklı, hafif yemeklerden oluşan ve tabi ki içinde bolca ot barındıran bir mutfak akla gelir. Özellikle zeytinyağı ve yabani ot ağırlıklı yemekler Ege mutfağının baş tacıdır. Ancak tarihi boyunca değişik kültürleri bir araya getiren Ege’de, geçmişte vazgeçilmez olarak görünen günümüzde ise unutulmuş ve yok olmaya başlamış pek çok lezzet var. Tüm bu lezzetleri ve daha fazlasını fuarımızda tekrar keşfedebileceksiniz.

  • Gastronomi Turizminde Sağlıklı Beslenme

Günümüzde artık insanlar bir şehrin mutfak kültürünü ve şehir ile bütünleşen mutfak unsurlarını deneyimlemek için seyahat ediyorlar. Gastronomi turizmi ve sağlıklı beslenme açısından önemli potansiyele sahip olan Ege bölgesi giderek artan coğrafi işaretler ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

  • Tanrıların Ölümsüzlük Meyvesi Zeytin ve Zeytinyağı

Son yıllarda dünyada sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının yanında uzun yaşama olan ilginin artması, insanların zeytin ve zeytinyağı tüketimini arttırmıştır. Sıvı altın olarak nitelendirilen zeytinyağının, Alzheimer’dan, kalp damar hastalıklarına, karaciğerden, sindirim sistemine, ciltten metabolizmaya kadar insan sağlığı için birçok faydası vardır. Türkiye, dünyadaki zeytin üreten ülkeler arasında ağaç yoğunluğu bakımından 5.sırada, üretim açısından ise 4.sırada yer almaktadır. Zeytin piyasasında sayılı ülkeler arasına girmiş olan ülkemizde farklı bölgelerde değişik türlerde 50’nin üzerinde zeytin çeşidi yetiştirilmektedir.  Bu kapsam doğrultusunda en güzel zeytin ve zeytinyağları fuarımızda sergilenecektir.

  • Yenilebilir Sanat Tadımları

Yetenekli eller tarafından yapılan tasarım pastalar, cupcakeler ve daha fazlası…

  • Yeryüzüne Kök Salmış Üzüm Bağlarının Vücut Bulmuş Hali Şarap

Ege bölgesinde şarap denilince ilk olarak akla her türlü meyveden yapılan şaraplarıyla ünlü Şirince geliyor. İzmir’de yetişen diğer şarap üzümleri arasında ise dünyanın en tanınmış üzüm çeşitlerinden, her iklimde kolayca yetişebilen siyah, yüksek taneli Cabarnet Sauvignon; özellikle Fransa’nın güneyinde ve İspanya’da yetiştirilen kırmızı üzüm türü Carignan; alkol ve asit oranı düşük Alicante Bouchet; koyu kırmızı renkte, yoğun aromalı Şiraz; beyaz şarapta aromayı ve meyve kokularını sevenlerin hoşuna gidecek Bornova Misketi ve çok az yetişen Foça Karası geliyor. Son yıllarda İzmir il merkezinin dışında Urla ve Çeşme de şarap ve üzüm üretimiyle ön plana çıkıyor. Ege Bölgesi’nin şarabıyla ünlü bir diğer ili olan Denizli ise Rose şarap üretiminde kullanılan ve Çal ilçesinden ismini alan Çal Karası ve Sultaniye üzümüyle tanınıyor. Egenin en sembolik firmaların yanı sıra sınırlı üretime sahip ve en seçkin tüketicilere yönelik küçük şarap üreticileri ile tanışma ve ürünlerini daha yakından tanıma imkanı bulacaktır.